Itseasiassa Kaijulien FB-ryhmä on tällä hetkellä edelleen FB:n tarkastuksen alaisena. Muita lintuaiheisia ryhmiä on kyllä runsaasti, joissa keskustelu on osassa aktiivisempaa, osassa hiljaisempaa. Itse olen kanssa ehdottomasti forum-keskustelujen kannalla, forumeilla keskustelut pysyvät paremmassa järjestyksessä ja paremmassa tallessa. Forumin kanssa ei myöskään joudu samaan pulaan mitä FB:n kanssa kävi: vaikka kaikkia sääntöjä noudatettiin, FB on silti pitänyt Kaijulien 10 vuotta vanhaa FB-ryhmää tarkastuksen alaisena helmikuusta asti vailla tietoa, koska sen saa takaisin käyttöön. Ryhmää ei ole kuitenkaan vakituisesti (vielä?) poistettu FB:n toimesta.
Todellisuus on kuitenkin se, että FB:n ja muiden somejen helppouden takia en usko forumien ikinä palaavan aiempaan loistoonsa.

FB:n tehdessä kuolemaa nuoremman sukupolven parissa, löytyy joku muu some viemään tämän paikan (Instagram, TikTok, MeWe, WhatsApp). Valitettavasti osa somekanavista ovat todella huonoja forumimaiseen keskusteluun ja tiedonjakoon: TikTok ja Instagram pohjaavat siihen, että toisia seurataan ja julkaisuista tykätään, ja varsinainen keskustelu jää vähemmälle. WhatsApp on taas käytännössä chatti, jossa vanhojen keskutelujen selaaminen on hankalaa ja raskasta. FB-ryhmät ja niiden toiminnot olivat lähimpänä suurista someista entisaikojen forum-käyttöä, vaikka ryhmissäkin oli aina helpompi aloittaa oma postaus kuin etsiä vanhoja, selaaminen oli hankalampaa kuin forum-aiheiden.
Valitettavasti maailma vie mennessään... Missä on FB-ryhmissä jaettu sisältö ja kokemukset vaikka 10 tai 20 vuoden päästä? Varmaan bittiavaruudessa, ehkä FB:n deletoimana ryhmien "sääntörikkomusten" vuoksi. Toki forumejakin välillä menee ja tulee, mutta aika hyvin ovat pysyneet, Kaijulienkin vanhan forumin vanhimmat postaukset ovat kohta liki 20 vuotta vanhoja, joka on internetissä olevaksi materiaaliksi aika iäkästä!